Egyre jobban rettegnek Trumptól Hágában
Az amerikai elnök „gyors támadására” készül a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság, amelynek tagjai azt állítják, Trump célja az intézmény teljes megsemmisítése.
Egyre többen állnak be az identitását kereső pártból az exelnök mögé, a POLITICO nem boldog.
Ismét Donald Trumppal flörtölnek a legismertebb brit konzervatívok – adja hírül a POLITICO. Az exelnök rajongótábora most már több tory exminiszterelnököt is számlál.
A toryk nem hivatalos pártlapja, a ConservativeHome publicistája, Paul Goodman tegnap véleménycikket jelentetett meg „Donald Trump előnyei és hátrányai” címmel, melyben a szokásos Trump-ellenes lózungok – „egomán, nárcisztikus, konteós, erkölcsileg kérdőjeles üzletember, nőgyűlölő, fenomenális szájhős, volt demokrata, akit bíróság szexuális bántalmazásban talált bűnösnek, az Egyesült Államok kétszer impeachelt elnöke” – mellett
felvillantotta a Nagy-Britannia számára elérhető előnyöket is, melyek egy második Trump-elnökségből származhatnak.
Goodman szerint Trump a brit-ír jogvitákban britpárti, míg Biden írpárti; a Brexit-párti Trump támogatna egy nagy brit-amerikai kereskedelmi megállapodást, míg Biden nem; emellett „egy veszélyes világban, melyben Kína, Oroszország és Irán egyre közelebb kerül egymáshoz, ő erőt sugározna, és kész lenne használni is, ha szükséges”. „A brit liberálisok talán nem akarják megérteni, miért szavazna meg Amerika olyasvalakit, mint Trump, de a brit konzervatívoknak azért meg kellene próbálniuk” – mondja ki a megengedő verdiktet a publicista.
Nála jóval kevésbé fogalmaz finoman Boris Johnson exminiszterelnök:
szerinte egy Trump-elnökség „nagy nyereség lehet a világnak”,
s a globális woke elit „olyan erősen remeg, hogy hallani, ahogy csilingel a negronijaikban a jégkocka”. Emellett abban is bízik, hogy egy második Trump-elnökség Ukrajnának is jó lesz, mert első ciklusa alatt „már jelzésszerűen támogatta” a szabad Ukrajnát.
A Johnsont váltó Liz Truss novemberben úgy nyilatkozott, hogy 2024-ben republikánus győzelemben reménykedik, mindegy, ki lesz a jelölt – azaz Trumpnak drukkol. A brit jobboldal sztárja, Jacob Rees-Mogg képviselő, volt üzleti és ipari miniszter arról tájékoztatta a BBC-t, hogy „inkább Donald Trumpot szeretné, mint Biden elnököt”. Jake Berry képviselő, a Konzervatív Párt volt elnöke, korábbi miniszter és államtitkár pedig az ITV adásában
Trump képét látva egyszerűen annyit mondott: „Kérjük vissza!”
A POLITICO kedvencei
A POLITICO ugyanakkor a biztonság kedvéért megszólaltatott olyan tory figurákat is, akik elképzelni sem tudják, hogyan támogathatná egy brit konzervatív Donald Trumpot. A politikából 2020-ban távozott David Gauke volt igazságügy-miniszter szerint például „egészen különleges bármely fősodratú brit politikusnak Trumpot támogatnia”, mert a volt amerikai elnök „nem tiszteli a jogállamiságot és nem tiszteli a demokratikus intézményeket”, s ha a konzervatív jobboldalon valaki ezt támogatja, az „szörnyen árulkodó”. Úgy látja, voltaképpen számos tory képviselő viszolyog annak gondolatától, hogy Trumpot támogassa, de van egy Trumpot támogató „hangos csoport”,
s az, hogy ők a volt elnök iránti szimpátiájukat ki merik fejezni, „azt demonstrálja, hogy valami nincs rendben a párttal”.
Alicia Kearns, a brit képviselőház külügyi bizottságának elnöke szintén megdöbbent azon, hogy „2024-ben emberek komolyan azt szorgalmazzák, hogy olyasvalaki legyen az USA elnöke, aki helytelenül azt állítja, hogy a legutóbbi választást ellopták tőle, zendülés szítása miatt felel bíróságon, egy nő szexuális bántalmazásáért találták felelősnek, nyomozásokat akadályozott, barátainak megkegyelmezve visszaélt hatalmával, és az ellene felhozott vádak összesen 91 bűncselekményt érintenek”.
Alistair Burt volt külügyi államtitkár úgy látja, hogy Trumpot támogató párttársainak csak azon jár az eszük, hogy a Trump-párti Nigel Farage el ne szipkázza a szavazókat a következő választáson összeomlásszerű vereség elé néző Konzervatív Párt elől.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Munns